×
Menu

Ski Clothing & Ski Wear

Zachować ciepło podczas jazdy w dół stoku

Narciarstwo alpejskie to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych na świecie. Ale co założyć na jazdę na nartach, gdy mkniesz w dół wzgórz pokrytych śniegiem, na stoku lub poza nim? Jeśli chcesz spędzić fajny dzień w górach, istotny jest nie tylko wybór nart, ale także odpowiedniej kurtki narciarskiej i spodni narciarskich.

Kiedy jesteś w górach, odzież narciarska spełnia wiele funkcji. Musi utrzymać ciepło Twojego organizmu. Musi zadbać o suchość. Pozwolić Twojemu ciału oddychać. Dać wygodne dopasowanie. No i poza tym musi być tak lekka, jak to tylko możliwe.

Na standardowy ubiór narciarza składają się:

  • BIELIZNA NARCIARSKA
  • SKARPETY NARCIARSKIE
  • DRUGA WARSTWA Z POLIESTRU LUB POLARU
  • KURTKA NARCIARSKA
  • SPODNIE NARCIARSKIE
  • RĘKAWICE NARCIARSKIE
  • BEANIE

Warto również zaopatrzyć się w parę okularów słonecznych lub gogli narciarskich, komin i kask narciarski.

Co warto założyć na narty? Odpowiedź na nie jest dość prosta. Główna zasada brzmi: postw na warstwy, a zapewnisz sobie ciepło na cały dzień.

Warstwy to klucz do sukcesu

Jeśli chcesz zachować ciepło, wygodę i suchość przez cały dzień spędzony na stoku, ubieraj się warstwowo. Poniżej znajdziesz krótki opis różnych warstw oraz podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę przygotowując się na dzień w górach.

Pierwsza warstwa / base layer: Składa się z bielizny narciarskiej, która utrzymuje suchość i ciepło przez cały dzień. Bielizna narciarska powinna być wykonana z materiału, który odprowadza wilgoć ze skóry. Dzięki temu nie będzie Ci zimno i mokro - a to najgorsze przekleństwo narciarzy. Polecamy wybrać bieliznę wykonaną z materiałów syntetycznych, wełny z merynosów lub jedwabiu.

Środkowa warstwa / mid layer: Nazywana także drugą warstwą. Używa się jej do regulacji temperatury ciała. Pogoda w górach stale się zmienia i nawet jeśli prognoza pogody zapowiada słońce, zła pogoda i tak może się niespodziewanie pojawić, a temperatura może spaść. Możesz także ubrać się jak na mróz, a dzień stanie się słoneczny i ciepły. Polecamy, by warstwa środkowa składała się z poliestru lub polaru.

Wierzchnia warstwa / outer layer: Powinna działać na zasadzie ochronnej warstwy "shell", która utrzymuje ciepło i suchość. Składa się z kurtki narciarskiej i spodni. Oprócz tego polecamy zakup kurtki hard shell na ciepłe dni. Warstwa wierzchnia powinna być zawsze wodoodporna i odporna na działanie wiatru, aby zapewnić ciepło i suchość. Co więcej, porządna warstwa wierzchnia umożliwia uchodzenie wilgoci wytwarzanej przez ciało przed materiał, co przekłada się na zachowanie ciepła.

SkatePro
Polityka prywatności Cookies Zasady i warunki