Odzież narciarska
Zachować ciepło podczas jazdy w dół stoku
Narciarstwo alpejskie to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych na świecie. Ale co założyć na jazdę na nartach, gdy mkniesz w dół wzgórz pokrytych śniegiem, na stoku lub poza nim? Jeśli chcesz spędzić fajny dzień w górach, istotny jest nie tylko wybór nart, ale także odpowiedniej kurtki narciarskiej i spodni narciarskich.
Kiedy jesteś w górach, odzież narciarska spełnia wiele funkcji. Musi utrzymać ciepło Twojego organizmu. Musi zadbać o suchość. Pozwolić Twojemu ciału oddychać. Dać wygodne dopasowanie. No i poza tym musi być tak lekka, jak to tylko możliwe.
Na standardowy ubiór narciarza składają się:
- BIELIZNA NARCIARSKA
- SKARPETY NARCIARSKIE
- DRUGA WARSTWA Z POLIESTRU LUB POLARU
- KURTKA NARCIARSKA
- SPODNIE NARCIARSKIE
- RĘKAWICE NARCIARSKIE
- BEANIE
Warto również zaopatrzyć się w parę okularów słonecznych lub gogli narciarskich, komin i kask narciarski.
Co warto założyć na narty? Odpowiedź na nie jest dość prosta. Główna zasada brzmi: postw na warstwy, a zapewnisz sobie ciepło na cały dzień.
Warstwy to klucz do sukcesu
Jeśli chcesz zachować ciepło, wygodę i suchość przez cały dzień spędzony na stoku, ubieraj się warstwowo. Poniżej znajdziesz krótki opis różnych warstw oraz podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę przygotowując się na dzień w górach.
Pierwsza warstwa / base layer: Składa się z bielizny narciarskiej, która utrzymuje suchość i ciepło przez cały dzień. Bielizna narciarska powinna być wykonana z materiału, który odprowadza wilgoć ze skóry. Dzięki temu nie będzie Ci zimno i mokro - a to najgorsze przekleństwo narciarzy. Polecamy wybrać bieliznę wykonaną z materiałów syntetycznych, wełny z merynosów lub jedwabiu.
Środkowa warstwa / mid layer: Nazywana także drugą warstwą. Używa się jej do regulacji temperatury ciała. Pogoda w górach stale się zmienia i nawet jeśli prognoza pogody zapowiada słońce, zła pogoda i tak może się niespodziewanie pojawić, a temperatura może spaść. Możesz także ubrać się jak na mróz, a dzień stanie się słoneczny i ciepły. Polecamy, by warstwa środkowa składała się z poliestru lub polaru.
Wierzchnia warstwa / outer layer: Powinna działać na zasadzie ochronnej warstwy "shell", która utrzymuje ciepło i suchość. Składa się z kurtki narciarskiej i spodni. Oprócz tego polecamy zakup kurtki hard shell na ciepłe dni. Warstwa wierzchnia powinna być zawsze wodoodporna i odporna na działanie wiatru, aby zapewnić ciepło i suchość. Co więcej, porządna warstwa wierzchnia umożliwia uchodzenie wilgoci wytwarzanej przez ciało przed materiał, co przekłada się na zachowanie ciepła.