×
MENU
  Powrót

Jak stworzyć własny skate park

Jeśli śnisz o własnym skate parku, mamy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci spełnić swoje marzenia.

Nie ma zbyt wielu rzeczy, które są w stanie pobić wrażenie związane z wchodzeniem do dobrze zaprojektowanego skate parku, a w ostatnich latach skate parki pojawiają się coraz częściej w dużych miastach, co jest świetne. Jednak nie pomaga to tym, którzy żyją w bardziej oddalonych miejscach, bo godziny spędzone na podróżowaniu sprawiają, że tracisz godziny, które mógłbyś spędzać na rampach.

Ale nie martw się - wystarczą nieduże nakłady finansowe i trochę wysiłku, by w kilka godzin lub dni stworzyć własny skate park na podwórku lub ulicy.

Kup lub zbuduj i pozwól swojej wyobraźni zaszaleć

Jeśli budowanie własnego od zera wydaje Ci się awykonalne, możesz zdecydować się na kupno niektórych elementów. Freshpark i Rampage tworzą wysokiej jakości rampy, raile i fly-outy, idealne do użytku w domowych, szkolnych i lokalnych skate parkach. Gwarantujemy, że zaskoczy Cię radość, jaką może sprawiać zabawa na fly-outach za niewielką cenę. Oto kilka przykładów:

Sprawdź te elementy do skateparku firmy Freshpark i Rampage.

Z kilku tych elementów możesz stworzyć setki kombinacji i linii. To niesamowita szansa na stworzenie skate parku marzeń. Te produkty Freshpark i Rampage można z łatwością połączyć z domowymi konstrukcjami.

Oto kilka przykładów:

  1. Quarter pipe - Pojedyncza rampa przejściowa.
  2. Bank - Mała skocznia z płaskimi bokami.
  3. Flat rail - Płaski i lub cylindryczny metalowy drążek, używany podczas slide'ów i grindów.
  4. Fly out / Launch ramp - Mała skocznia z przejściem.
  5. Pyramid / Fourway funbox - Czterostronna rampa z płaską sekcją na górze.
  6. Mini ramp - Przypomina quater pipe, ale ma zazwyczaj 1,5 metera lub mniej.

Chcesz budować? Wybierz element

Funboxy, mini rampy, quarter pipe'y, raile, launch rampy i o wiele więcej - wiesz, o co chodzi. Jest kilka elementów, które możesz wykonać samodzielnie.

W tym artykule koncentrujemy się na różnych etapach procesu budowy mniejszej konstrukcji, na przykład mini rampy. Jeśli chcesz ustawić bowl lub half pipe o wymiarach 3,66 metrów na 4,88 metrów między klombem róż a garażem, będziesz potrzebował pomocy profesjonalisty. Projektowanie i budowanie bowlu lub half-pipe tych rozmiarów to prawdziwa sztuka i jest kosztowne.

Wybierz odpowiednie materiały

Następny krok sprowadza się do wyboru odpowiednich materiałów do Twojego projektu.

Jeśli żyjesz w miejscu z długimi zimami, burzami i wilgotnym klimatem, wybierz materiały, które są w stanie wytrzymać takie warunki atmosferyczne. Musisz upewnić się na przykład, czy sklejka jest wodoodporna - to bardzo istotne.

Możesz także przykrywać konstrukcję, gdy jej nie używasz i rozmontować ją na jesień i zimę.

Jeden z naszych projektantów skate parków, Anders Pödenphant, stworzył dziesiątki mini ramp w Danii, gdzie często pada śnieg i deszcz. Oto jego podpowiedź dla osób samodzielnie budujących rampy:

“Musisz zwrócić uwagę nie tylko na materiały, ale także na to, co znajduje się pod nimi. To kluczowe, by nie umieszczać konstrukcji bezpośrednio na trawie lub ziemi. Nawet jeśli zaimpregnujesz drewno, znajdując się na takim podłożu będzie niszczało. Moja najlepsza rada to: wyrównaj ziemię i połóż na niej płytki, a dopiero potem umieść na niej konstrukcję”, mówi.

W wielu blueprintach i planach konstrukcji nie widać informacji o śrubach. Polecamy używać śrub 2,5 w decku, poza sklejką, do której należy używać śrub o długości 1,5.

Znajdź wzory designu i idź na zakupy

Na szczęście nie Ty pierwszy budujesz własną mini rampę. Internet z pewnością przyjdzie Ci z pomocą. Znajdziesz w nim wiele planów przestawiających proces konstrukcyjny krok po kroku. Niektóre są darmowe, za niektóre musisz zapłacić kilka dolarów.

Rick Dahlen to tata, który opublikował własne blueprinty mini rampy do deskorolki o wysokości 91cmi 1,22m. Można je ściągnąć tutaj. Wzory możesz znaleźć również na xtremeskater.com, gdzie umieszczono plany różnych rodzajów skoczni, raili i ramp.

Porządną mini rampę można stworzyć za tyle, ile kosztuje PlayStation. Oczywiście cena może się różnic, w zależności od materiałów, jakie wybierzesz. Polecamy wydać więcej na materiały poprawiające wytrzymałość, a tym samym żywotność rampy.

Rozpocznij budowę i szalej

Anders Pödenphant, doświadczony budowniczy ramp, jest w stanie stworzyć mini rampę w 20 godzin. Ale jeśli będziesz po raz pierwszy pracował nad tak dużą konstrukcją, wyliczył, że powinieneś przeznaczyć na cały projekt około 30 godzin - zakładając, że będziesz budował sam.

W takim razie dziennie na budowę poświęć 5 godzin, od poniedziałku do soboty, i skończysz swój projekt. Nie zapomnij zarezerwować sobie czasu w niedzielę na jazdę!

I jeszcze jedno!

Jeśli Twój projekt zainspiruje Cię do budowy wysokich i stałych konstrukcji, powinieneś poznać lokalne prawa budowlane. W większości miejsc istnieją prawa określające dopuszczalną wysokość struktur na podwórku oraz odległość, w jakiej mogą znajdować się od sąsiadujących działek.

Jeśli Twoja wizja skate parku zderzy się z lokalnymi prawami, będziesz musiał zdobyć specjalne, państwowe pozwolenie lub zmienić swój projekt. W przeciwnym razie władze lokalne mają prawo zmusić Cię do usunięcia konstrukcji i nałożyć grzywnę na Ciebie - lub na Twoich rodziców.

Produkty