MENU
×
  Powrót

Roller derbyWprowadzenie

Szukasz sportu z dużą intensywnością. Kontaktem fizycznym. Taktyką. Mocną i zróżnicowaną społecznością - w takim razie roller derby może być dla Ciebie.

Roller derby to kontaktowy sport, wykonywany na wrotkach na owalnym torze. Grają dwie drużyny po pięciu zawodników w każdej. Derby to bardzo wszechstronny sport z wieloma zasadami. Stworzyliśmy infografikę, aby zaprezentować najbardziej podstawowe zasady.

Obejrzyj najważniejsze/podstawowe zasady tutaj.

Roller derby to szybko rozwijający się sport, uprawiany przez kobiety i mężczyzn na całym świecie, w każdym wieku i z każdą posturą.

“W roller derby jest miejsce dla każdego. Potrzebni są mali, szybcy zawodnicy, jak również ci z dużą posturą. Jest to idealne połączenie czystej siły, techniki, szybkości i strategii. Lecz nie wszystko łączy się tylko z fizycznością. Derby to socjalny sport, a my jesteśmy częścią silnej, międzynarodowej społeczności” mówi Nelle Kjer, zawodnik Aarhus Derby Danes i drużyny narodowej Danii.

Jak zacząć

Zainteresowany roller derby? Aby przygotować się do pierwszej gry, potrzebujesz pary wrotek do roller derby oraz ochraniaczy. Sprawdź naszą ofertę wrotek derby tutaj.

But wrotek

Postaw na zwinność. Derby to bardzo intensywna gra, a bycie zwinnym jest kluczowe. Z tego powodu większość graczy używa niskich butów, dających świetną elastyczność i umożliwiających szybką reakcję.

Wybierz lekkość i łatwość. Jeśli jesteś początkujący, nie musisz wybierać najwyższej jakości skórzanych butów. Wybierz lekkie, syntetyczne materiały. Będą pasowały już przy pierwszym założeniu.

Kółka

Kontrola jest wszystkim. Jeśli jesteś początkujący w roller derby, polecamy kółka o twardości około 92A, lecz jest to osobista preferencja, która zależy również od wagi użytkownika. Przeczytaj więcej o wyborze kółek do wrotek derby tutaj.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Chroń swoje ciało. Roller derby to kontaktowy sport, doświadczysz upadków i ataków innych zawodników. Upewnij się, że masz maksymalną ochronę ze strony swojego sprzętu ochronnego. Polecamy wytrzymałą parę ochraniaczy na kolana, długie ochraniacze na łokcie i nadgarstki. Sprawdź naszą ofertę ochraniaczy tutaj.

Uważaj na głowę. Będziesz potrzebował kasku na rolki lub hokejowego, aby chronić przodu i tyłu głowy (w czasie jazdy możesz do przodu jak i do tyłu). Znajdź odpowiedni kask tutaj.

Nie zapomnij o swoich zębach. Mały lecz niezmiernie ważny element sprzętu ochronnego to ochraniacz na zęby - nie pozwolą Ci brać udziału w meczach bez tego elementu. Znajdziesz odpowiedni dla siebie tutaj.

Więcej informacji

Chcesz się dowiedzieć jeszcze więcej? Istnieje wiele aspektów, które musisz mieć na uwadze w trakcie kompletowania sprzętu do roller derby, tak jak wybór plate'ów i stoperów, podkładek i dużo więcej. Sprawdź nasz poradnik kupowania wrotek roller derby.

';